Pytamy stomatologa z Warszawy, czym jest bonding. Wyjaśnienie może Cię zaskoczyć
Postęp w dziedzinie stomatologii estetycznej sprawił, że obecnie pacjenci mają dostęp do innowacyjnych rozwiązań w kwestii poprawy wyglądu zębów, które są bezbolesne i mało inwazyjne. Jednym z nich jest bonding – sprawdź, w jaki sposób ten zabieg może zmienić twój uśmiech!
Stomatologia w Warszawie – co to jest bonding?
Bonding to innowacyjna metoda estetycznej odbudowy zęba za pomocą żywicy kompozytowej, czyli materiału znanego z jego stosowania do wypełnień. Zabieg jest całkowicie bezbolesny – specjalista w pierwszej kolejności oczyszcza powierzchnię zęba, tak by móc na niej pracować. Następnie przeprowadza wytrawianie szkliwa kwasem o łagodnym działaniu. Na tak odpowiednio przygotowaną powierzchnie zostaje nałożona żywica, która jest utwardzana przy pomocy lampy stomatologicznej.
Przeczytaj również: Nić dentystyczna i jej rola w pielęgnacji zębów
Co ważne, kolor żywicy kompozytowej jest indywidualnie dobierany przez stomatologa, tak aby jak najlepiej pasował do naturalnego koloru zębów pacjenta. Cała procedura jest również szybka – przeważnie wystarczy jedna wizyta, by wyjść z gabinetu z nowym uśmiechem.
Najlepsi dentyści w Warszawie podpowiadają, dla kogo jest bonding
Bonding to świetne rozwiązanie dla pacjentów, którym zależy wyłącznie na delikatnej korekcie estetycznej uśmiechu, bez inwazyjnej ingerencji w szkliwo zęba. Zabieg sprawdzi się w przypadku osób z diastemią, przerwami pomiędzy kolejnymi zębami, drobnymi pęknięciami zębów czy kruszeniem się ich.
W ten sposób można również wydłużyć za krótki ząb, usunąć przebarwienia czy ukryć defekty w budowie szkliwa. Bonding okaże się strzałem w dziesiątkę w sytuacji, gdzie drobne wady przeszkadzają w ładnym uśmiechu – to zdanie specjalisty z gabinetu stomatologicznego Dental Fraternity w Warszawie.
W przypadku większych ubytków, pęknięć czy znacznego uszkodzenia szkliwa lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie bardziej zaawansowanych metod leczenia, takich jak licówki czy korony.
Bonding – jakie są przeciwwskazania?
Jest to zabieg szybki, dający naturalne efekty, a co najważniejsze – bezpieczny. Główną zaletą tego zabiegu jest przede wszystkim brak konieczności szlifowania zębów, co oznacza mniejsze ryzyko powikłań i dyskomfortu dla pacjenta. Do tego jest zabiegiem w pełni odwracalnym.
Niestety, nie każdy może poddać się tej procedurze. Na liście przeciwwskazań znajdziemy:
stany zapalne dziąseł i przyzębia,
nieleczoną próchnica,
zbyt małą ilość szkliwa na powierzchni licowej,
zbyt rozległą powierzchnię ubytków,
bruksizm,
istniejące wady zgryzu,
nawyk obgryzania paznokci.
Ostateczną decyzję zawsze podejmuje specjalista w gabinecie stomatologicznym.
Bonding – jaka jest trwałość zabiegu?
Efekty bondingu utrzymują się około 5-7 lat. Później zabieg można powtórzyć. Oczywiście na trwałość odbudowy ma wpływ przede wszystkim pacjent. Kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej, ponieważ bonding nie chroni przed rozwojem próchnicy.
Istotną rolę odgrywa również dieta. Niektóre pokarmy, takie jak produkty kwaśne czy gazowane napoje, nasilają ścieranie kompozytu. Z kolei kawa czy herbata mogą skutkować wystąpieniem przebarwień. Decydując się na bonding, warto mieć także na uwadze fakt, że są wskazanie regularne wizyty u stomatologa, najlepiej co około pół roku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana