Makijaż permanentny – jak wygląda zabieg i pielęgnacja?
Pełne, regularne brwi to rzadkość. Podobnie jak symetryczne, pełne usta oraz naturalnie podkreślone oczy. Jeśli chcesz zaoszczędzić czasu, zdecyduj się na zabieg makijażu permanentnego. Przeczytaj, jakie są metody umożliwiające uzyskanie permanentnych brwi? Jak przebiega cała procedura? Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu? Odpowiadamy!
Jak wygląda zabieg?
Makijaż permanentny określany także jako mikropigmentacja czy trwały sprowadza się do aplikacji bezpośrednio w skórę pigmentów, czyli barwników. Wykonuje się go na oczach, brwiach i ustach. Barwniki wprowadza się na głębokość drugiej bądź trzeciej warstwy naskórka. Barwnik zostaje wprowadzony poprzez igłę. W trakcie zabiegu dokonuje się znieczulenia. W przypadku salonu kosmetycznego zabieg przeprowadza linergistka, czyli osoba z uprawnieniami. Zabieg sprowadza się do 3 kroków:
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć przed wykonaniem makijażu permanentnego?
- Konsultacji – wizualizacja poprzez rysunek efektu i zgoda lekarska na dokonanie zabiegu
- Aplikacji barwnika
- Korekty
Cały zabieg trwa 1-3 godziny w zależności od przypadku. Brwi permanentne zwykle wykonuje się w odcieniach szarości i brązu, a oczy w czarnym lub brązowym przy użyciu atestowanych barwników. Z kolei do makijażu permanentnego ust stosuje się o kilka tonów ciemniejsze kolory od naturalnego. Po zniknięciu strupków, czyli po upływie około 4 tygodni dokonuje się korekty. Zabieg trwa wówczas od 30 minut do 3 godzin. Po upływie 11-12 miesięcy wykonuje się natomiast zabieg odświeżenia.
Przeczytaj również: Czy makijaż permanentny ust jest bolesny?
Metody makijażu permanentnego brwi
Permanentne brwi można wykonywać 2 metodami:
- Cieniowania – brwi ombre, czyli odtworzenie naturalnego wyglądu przez delikatny rysunek na linii przypominający cieniowanie pod włoskami. Po narysowaniu kształtu kredką aplikuje się barwnik w warstwy skóry
- Włoskową – metoda dokładnego rysowania umożliwiająca zagęszczenie włosków. Efektem jest naturalne wydłużenie, uniesienie i nadanie regularnego kształtu brwi
Pielęgnacja skóry po zabiegu i zalecenia
Po zabiegu w salonie kosmetycznym o skórę należy odpowiednio dbać. W tym celu należy zapytać specjalisty o wskazanie kosmetyków, inaczej mogą wystąpić niepożądane skutki. Zalecane jest używanie specjalnego kremu, w którego składzie powinna się znaleźć witamina E, alantoina i pantenol. Kremy o tłustej konsystencji przeciwdziałają infekcjom oraz przyspieszają gojenie skóry. Nie należy się natomiast niepokoić skutkami ubocznymi takimi jak zaczerwienienia, obrzęki czy podrażnienia, gdyż znikają samoistnie. Po zabiegu już następnego dnia można normalnie funkcjonować. Ponieważ skóra będzie się łuszczyć, wskazane jest stosowanie preparatów nawilżających. W przypadku twarzy trzeba ją myć wodą, mleczkiem lub tonikiem. Po zabiegu dobrze jest na pewien czas zrezygnować z basenu czy sauny. Przez 6 tygodnie po zabiegu należy także ograniczyć kontakt skóry ze słońcem.
Przeczytaj również: Asymetria ust a makijaż permanentny
Wskazania i przeciwwskazania
Do wskazań do wykonania zabiegu makijażu permanentnego zaliczają się:
- Nieregularne lub jasne brwi
- Rzadkie lub niepełne brwi
- Nieregularne lub blade usta
- Łysienie
Zabieg polecany jest osobom, które chcą skorygować kształt brwi czy ust oraz podkreślić oczy. Dobrze jest przed zabiegiem makijażu permanentnego ust zadbać o ich nawilżenie. Do przeciwwskazań zalicza się natomiast ciążę i karmienie piersi oraz choroby takie jak:
- Cukrzyca
- Choroby skóry – bielactwo
- Rak
- Hemofilia
- Choroby zakaźne – AIDS i żółtaczka
Zabiegu nie wykonuje się natomiast w przypadku trądziku, świeżej opalenizny, aktywnej opryszczki czy blizn. Specjalista może także odmówić wykonania zabiegu w przypadku zaburzeń krzepliwości krwi. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, czy zabieg może zostać przeprowadzony szczególnie w przypadku występowania wymienionych wyżej chorób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana