Historia jeansu – co stoi za jego fenomenem?

Denim, czyli oryginalna nazwa tkaniny znanej w Polsce jako dżins, pochodzi z języka francuskiego i wzięła się od określenia de Nîmes, czyli pochodzący z miasta Nîmes. Miejscowość ta jest uznawana za miejsce powstania dżinsu. Słowo „jeans” pochodzi z kolei od nazwy włoskiego miasta Genua, w którym powstał materiał "bleu de Genes"– pierwowzór francuskiego denimu. Jego nazwa została później przekształcona w znane na całym świecie blue jeans. Materiał został jednak w XIX wieku ostatecznie wyparty przez swój francuski odpowiednik i od tej pory nazwa oznacza jedynie rodzaj spodni uszytych właśnie z denimu.
Jeansy, czyli spodnie robotników z Ameryki
Dżins stał się wyjątkowo popularny w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy krój spodni z tego materiału został opatentowany w roku 1873 w wyniku współpracy krawca z Nevady – Jacoba Davisa – oraz przedsiębiorcy zajmującego się tkaninami – Leviego Straussa. W ten sposób powstała jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek jeansów – Levi’s. Pierwsze spodnie miały trzy kieszenie – dwie przednie i jedną tylną. Początkowo były one produkowane jako odzież do pracy fizycznej. Jeansy nosili robotnicy, górnicy i farmerzy. Spodnie zdobyły ogromną popularność między innymi dzięki swojej wytrzymałości, wygodzie i odporności na brud. Pomysłem Davisa było użycie nitów, czyli małych metalowych elementów, w okolicach kieszeni i rozporka w celu wzmocnienia ubrania. Niedługo później dodano charakterystyczną małą przednią kieszonkę na zegarek, a na początku XX wieku drugą tylną kieszeń. Tym samym powstał znany 5-kieszeniowy model, który przetrwał w niemalże niezmienionej formie do naszych czasów. W latach 30. do produkcji kultowych spodni dołączył Lee, który jako pierwszy zastosował zamek błyskawiczny i wprowadził pierwszy damski model. Niewiele lat później swoje jeansy zaczął produkować również Wrangler.
Popularyzacja jeansu
Spodnie dżinsowe były początkowo kojarzone z ciężką pracą fizyczną. Zmieniło się to za sprawą amerykańskiej popkultury. W chętnie oglądanych wówczas westernach nosili je kowboje i poszukiwacze złota. W latach pięćdziesiątych XX wieku zaczęli je nosić również przedstawiciele subkultury Greasers, łącząc blue jeans z czarnymi skórzanymi kurtkami. To wszystko stworzyło obraz jeansów jako spodni noszonych przez buntowników. Spodnie dżinsowe stały się więc nieodłącznym elementem ubioru w wielu subkulturach młodzieżowych i pozostały w modzie do dziś.
Od tamtego czasu materiał zdobył ogromną popularność na całym świecie. Wytwarza się z niego nie tylko spodnie, ale również kurtki, kamizelki, spódnice czy czapki. Dżinsową odzież noszą ludzie na wszystkich kontynentach – niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Fryzjerstwo - salony, usługi
Siwy Studio Dariusz Siwiec
woj. mazowieckie00-339 Warszawa, Leszczyńska 4 lok. 150
-
Fryzjerstwo - salony, usługi
Justyna Sieja Fryzjer Mobilny Twój Styl
woj. małopolskie34-400 Nowy Targ, os. Na Skarpie 8 lok. 13
-
Fryzjerstwo - salony, usługi
Centrum Urody Klaudia Leśniak
woj. małopolskie33-300 Nowy Sącz, Krakowska 91
-
Fryzjerstwo - salony, usługi
Sonia Pawlikowska Pracownia Fryzjerska Jasi
woj. śląskie43-155 Bieruń, Węglowa 14