Czym jest botox?
Popularne zastrzyki z botoxu to skuteczny sposób na odmłodzenie i złagodzenie rysów twarzy. To jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, którego celem jest zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych. Okazuje się jednak, że botox wykorzystywany jest również do leczenia chorób i różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych. Sprawdź, na czym polega wyjątkowe działanie tej substancji i do czego można ją stosować.
Działanie toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa, zwana także botoxem lub jadem kiełbasianym, jest substancją, która podana w obrębie danego mięśnia powoduje ograniczenie jego aktywności. W efekcie sparaliżowane mięśnie tracą zdolność do kurczenia się, a skóra w tym miejscu staje się rozluźniona i wygładzona.
Przeczytaj również: Jakie funkcje ma stymulator tkankowy?
Wstrzykiwanie botoxu pozwala zmniejszyć widoczność istniejących już zmarszczek mimicznych zlokalizowanych w górnej części twarzy. W szczególności chodzi tu o kurze łapki, zmarszczki na czole oraz tzw. lwią zmarszczkę, która znajduje się między brwiami. Zabieg trwa zazwyczaj zaledwie kilkanaście minut, a pełny efekt widoczny jest po ok. 12-14 dniach. Co ważne, substancja ta nie wpływa na ekspresję mimiczną twarzy.
Przeczytaj również: Zastosowanie Botoxu i kwasu hialuronowego w walce z czasem - porównanie metod
Od niedawna jad kiełbasiany wykorzystywany jest także m.in. do redukcji zmarszczek na szyi i dekolcie, do podnoszenia brwi oraz w celu uniesienia opadających kącików ust.
Przeczytaj również: Jak pozbyć się zmarszczek?
Botox nie tylko na zmarszczki
Chociaż botox znany jest głównie dzięki zabiegom odmładzającym przeprowadzanym w gabinetach medycyny estetycznej, substancja ta ma znacznie więcej zastosowań. Często używana jest do leczenia chorób neurologicznych, likwiduje migreny i szczękościsk oraz leczy nadpotliwość. Wstrzyknięcie botoxu skutecznie blokuje czynności potowe dłoni, stóp oraz pach. Efekty widoczne są już po kilku dniach od zabiegu i utrzymują się do ok. 6-9 miesięcy.
Ostrzykiwanie botoxem jest minimalnie bolesne, dlatego nie wymaga znieczulenia miejscowego. Przed zabiegiem skóra jest tylko schładzana za pomocą lodu.
Czy botox jest bezpieczny?
Wstrzykiwanie botoxu jest bezpieczne pod warunkiem, że dokonuje tego specjalista, który uprzednio wykluczy wszelkie możliwe przeciwwskazania do zabiegu. Bardzo ważne jest także przestrzeganie zaleceń lekarza. Jak tłumaczy ekspertka z kliniki medycyny estetycznej Esteticomfort: Należy pamiętać, że przez kilka godzin po ostrzykiwaniu nie wolno dotykać skóry, schylać się ani kłaść. W przeciwnym razie może dojść do przemieszczenia się substancji pod skórą.
Podanie botoxu nie ma negatywnych następstw, a do osiągnięcia oczekiwanego efektu wystarczy jeden zabieg. Po kilku miesiącach substancja się całkowicie wchłania i po tym czasie w zasadzie nie ma po niej śladu w organizmie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana